Miód i jego właściwości
Wielu nazywa go płynnym złotem, choć tak naprawdę ze złotem ma niewiele wspólnego. Miód, czyli słodki przysmak który według nas jest cenniejszy od złota, bo co liczy się bardziej niż zdrowie? Źródło chloru, potasu, fosforu, magnezu, molibdenu, manganu, kobaltu oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, a także wielu innych składników mających ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Co to oznacza w praktyce?
Miód posiada działanie bakteriobójcze, którego pochodzenie związane jest z obecnością enzymów wydzielanych przez pszczoły. Ma działanie wysoce antybiotyczne, dzięki temu jest świetną alternatywą dla wielu leków.
Znajdująca się w miodzie acetylocholina poprawia wydajność naszego najważniejszego mięśnia, czyli serca.
Miód jako źródło cukru, poprawia działanie szarych komórek, tym samym poprawia jakość pracy mózgu.
Zawarte w miodzie żelazo, wpływa na transport tlenu do wszystkich komórek organizmu.
Pozytywnie działa na układ nerwowy, oraz koi nerwy.
Pomaga przy przeziębieniach, bólach gardła, oraz innych chorobach układu oddechowego. Chyba każdy zna smak miodu z mlekiem i czosnkiem 🙂
Działa korzystnie na żołądek i wątrobę.
I WIELE INNYCH!
…
Mimo, że w zaawansowanych stadiach chorób oraz w ciężkich przypadkach zdrowotnych, miód nie zastąpi wiedzy medycznej, należy pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
A co dla dbających o urodę?
Miód sprawdzi się przy leczeniu trądziki i zmian skórnych, dzięki właściwościom bakteriobójczym. Ponad to jest świetnym sposobem na suche usta i pięty!
Maseczka dla cery trądzikowej : 3 łyżki miodu zmieszaj z połową łyżeczki cynamonu, nałóż na twarz i pozostaw na ok 20 minut. Zobacz jakie to proste!
Martwisz się o kalorie?
100 g miodu dostarcza nam 319 kcal, natomiast 100 g cukru spożywczego 386 kcal. Liczby mówią same za siebie!
Jedz, pij, nakładaj na skórę! Ciesz się zdrowiem w naturalny sposób.
Miód lipowy
Bardzo jasny miód lipowy, ma działanie antybiotyczne, przez co wskazany jest przy chorobach i infekcjach układu oddechowego. Ponadto działa moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco.
Miód gryczany
Jeden z ciemniejszych miodów, oprócz tego, że posiada silne właściwości bakteriobójcze, przyczynia się do gojenia ran oraz do poprawienia pracy układu krwionośnego.
Miód rzepakowy
Miód o jasnożółtym kolorze, działa korzystnie w okresach przemęczenia, niskiej odporności oraz przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.